سال 2015؛ سال بازار تریلیون دلاری فناوری‌ نانو

یکی از معروف‌ترین پیش‌بینی‌های فناوری‌ نانو، نقش این فناوری در خلق صنعت یک تریلیون دلاری تا سال 2015 بوده است که توسط مایک روکو و همکاران وی در بنیاد ملی علوم آمریکا پیش‌بینی شده است.

nanotec2015

با توجه به پیش‌بینی‌های پیشگامی ملی فناوری‌ نانو (NNI)، بیشترین مشارکت اقتصادی فناوری‌ نانو در حوزه‌های مواد، الکترونیک، داروسازی، شیمی، حمل و نقل و توسعه پایدار است.
همزمان با پیش‌بینی بنیاد ملی علوم آمریکا، گزارش‌هایی نیز منتشر شده‌اند که رقم‌های بالاتری را نسبت به پیش‌بینی‌های NNI ارائه کرده‌اند. مهمترین این گزارش‌ها، پیش‌بینی 3.6 تریلیون دلاری مؤسسه لوکس ریسرچ در سال 2005 میلادی است.
انتقاد وارد بر پیش‌بینی‌های بزرگ این است که آیا این پیش‌بینی‌ها تنها ارزش فناوری‌ نانو را مدنظر قرار داده‌اند یا ارزش محصولی که در آن از فناوری‌ نانو استفاده شده است. با این وجود به پیش‌بینی‌های بزرگ نیز نیاز است.
15 سال بعد از پذیرش پیشگامی ملی فناوری‌ نانو، ایراد چندانی بر آن وارد نیست. تحقیقات فناوری‌ نانو در اقصی نقاط جهان به خوبی تأمین اعتبار شده و دقیقاً به پیشرفت‌هایی رسیده است که در اواخر دهه 90 میلادی انتظار می‌رفت.
بزرگ‌ترین پیش‌ران «بازار یک تریلیون دلاری»، ترس از عقب افتادن در این حوزه بوده است که این امر برای ترغیب تلاش‌های مشابه در سایر کشورها کافی بوده است. این امر به همراه پذیرش گسترده اینترنت، فناوری‌ نانو را به یک انقلاب علمی کاملاً جهانی تبدیل کرده است.
منبع:
http://www.azonano.com/article.aspx?ArticleID=3946

مقالات مرتبط

فرصتهای شغلی رشته شیمی

شیمی علم اتم‌ها، پیوندها و مولکول‌هاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان‌ها بررسی…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

2 دیدگاه

 1. بنده دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم و هر روز از سایت شما بازدید می کنم واقعاً فعالیت های شما عالی است و خیلی استفاده برده ام و از شما متشکرم فقط سعی شود به همه موضوعات علم شیمی گذری زده شود و مطالب به روز شود .با تشکروسپاس فراوان

  1. سلام
   از اینکه مطالب سایت مفید واقع شده اند بسیار خوشحالم و از پیگیری شما نیز بسیار ممنونم
   اینکه سایت با تاخیر بروز میشه به این دلیل است که تنها یک نویسنده داره و رسیدگی به تمام زمینه ها یکم دشوار میشه با این حال سعی می کنم سایت رو بروز نگه دارم.
   سپاس از دیدگاهتون – موفق باشید

leo commodo Aliquam libero id ipsum efficitur. consectetur pulvinar
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149