ساخت نانوذره جدید برای حذف آلاینده های سرطان‌زا در آب آشامیدنی


دسته‌بندی: خبر
به‌روزرسانی: ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
ساخت نانوذره جدید برای حذف آلاینده های سرطان‌زا در آب آشامیدنی

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، نانوذره‌ای جدید برای حذف آلاینده از آب آشامیدنی ساخت.

به گزارش از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، شاهین حاتمی شهراب، در مورد این طرح گفت: مردم در برخی شهرستان‌های کشور به دلیل نشت مواد نفتی در چاه‌های آب آشامیدنی زیرزمینی، دچار بیماری‌های مختلفی مانند سرطان شده‌اند. تحقیقات نشان داده وجود اروماتیک‌ها در آب آشامیدنی باعث این بیماری‌ها بوده است و در این تحقیق دنبال راه حلی برای رفع این معضل بودیم.

وی افزود: در این طرح تحقیقاتی، فتوکاتالیست pH ها، طیف‌های نوری مختلف و همچنین سختی‌های مختلف آب برسی و در حالت بهینه و تحت تابش نور مرئی تا 85 درصد موفق به حذف آلاینده شده‌ایم.

حاتمی شهراب درباره مراحل مختلف انجام این طرح تحقیقاتی توضیح داد: در این طرح تحقیقاتی ابتدا نانو ذرات اکسید روی را سنتز کرده سپس این ذرات را طی 2 مرحله رفلاکس گرافن اکساید دوپ شده با نیتروژن و با ماده اپوکسی به عنوان ذره واسطه به گرافن اکساید، وصل کردیم.

وی به مراحل سنتز نانو فتوکاتالیست اشاره کرد و افزود: پس از ساخت غلظت‌های مختلف از محلول آنتراسن در آب، با دستگاه اسپکترو فتومتر برای هر غلظتی عدد جذب را لحاظ و نمودار کالیبراسیون رسم شد. غلظتی که برای ادامه کار از آن استفاده شد، غلظت 20ppm (بخش در میلیون) آلاینده بود که در شرایط مختلف فتوکاتالیست به آن اضافه شد.

محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه این کامپوزیت برای اولین بار ساخته شده است، گفت: شیوه ترکیب مواد در ساخت این کامپوزیت کاملاً نوآورانه بوده است.

وی این کامپوزیت را تحت عنوان «فتوکاتالیست کامپوزیت نانو ذرات اکسیدروی با گرافن اکساید آلاییده با نیتروژن به منظور تجزیه آنتراسن» نامید.

برچسب‌ها: , ,

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
facilisis quis diam nunc non dapibus ut