ربات هایی که با رطوبت کار می‌کنند

دانشمندان دانشگاه Jilin در چین ربات های ساده و ریزی ساخته‌اند که تماما با رطوبت نیرودهی می‌شوند.

به نقل از گیزمگ، این ربات ها از ورقه‌های اکسید گرافن و با استفاده از فلش دوربین ساخته‌ شده‌اند.

ربات های چهارپای جدید می‌خزند و دارای چنگکی هستند که در واکنش به تغییرات رطوبت باز و بسته می‌شود.

برای این که ربات ها به رطوبت واکنش نشان دهند، تیم علمی طی فرآیندی اکسیژن را از مولکول‌های ورقه‌های اکسید گرافن حذف کرد. در این جا نکته کلیدی، حذف مولکول‌های اکسیژن از فقط یک طرف ورقه اکسید گرافن است بنابراین زمانی که هوا مرطوب‌تر باشد طرفی که مولکول اکسیژن آن حذف نشده، آب بیشتری جذب می‌کند، منبسط می‌شود و ورقه اکسید گرافن به سمتی که فاقد اکسیژن است، خم می‌شود. زمانی که هوا خشک شود، ورق اکسید گرافن دوباره به حالت مسطح خود باز می‌گردد.

تحقیقات قبلی نشان داده بود نور قوی، شیوه‌ای کارآمد برای تحریک‌ فرآیند حذف مولکول‌های اکسیژن از ورقه‌های اکسید گرافن است بنابراین دانشمندان چینی از منبع نوری ارزان، ساده و سریع یعنی فلش دوربین استفاده کردند.

به منظور اطمینان از این موضوع که فقط مولکول‌های اکسیژن طرف فوقانی ورقه اکسید گرافن حذف می‌شوند ، لازم بود که ضخامت ورقه‌ها بیش از 5 میکرون باشد و فلش نور هم بین 20 و 30 سانتی‌متر دورتر از آن قرار داشت.

انجام این کار موجب شد ورقه‌های اکسید گرافن به تغییرات موجود در رطوبت نسبی بین 33 و 86 درصد واکنش نشان دهند و زوایای بین صفر و 85 به خود بگیرند. به منظور مجسم‌کردن این اثرات، تیم علمی ورقه‌های اکسید گرافن را به شکل‌های چهار پای با عرض حدود یک سانتی‌متر برش داد.

عنصر ناشناخته ای با عدد اتمی 115

با ارائه و حذف رطوبت برای چند بار توسط دانشمندان، ربات ها توانستند فاصله 3.5 میلی‌متر را در 12 ثانیه و بدون کمک هرگونه منبع انرژی دیگری بخزند. تیم علمی با استفاده از همین قانون چنگکی برای این ربات ها ساخت که در واکنش به رطوبت باز و بسته می‌شود.

در آینده دانشمندان به دنبال یافتن راه‌هایی برای کنترل دقیق‌تر این سامانه‌ها هستند تا بتوانند از آنها در انجام مسئولیت‌های پیچیده استفاده کنند.

جزئیات این مطالعه در مجله Optical Materials Express منتشر شد.

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

دیدگاه

Sed libero vulputate, risus. commodo velit, Praesent facilisis felis libero
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149