آگهی

تولید نانو غشاهای پلیمری با قابلیت حذف فلزات سنگین از پساب

با توجه به قرار گرفتن کشور در بحران کم آبی محققان دانشگاه صنعتی کرمانشاه نانوغشاهای پلیمری را تولید کردند که قادر است فلزات سنگینی نظیر مس را از فاضلاب‌های صنعتی جدا کند.

با توجه به وضعیت بحرانی ذخایر آب کشور، هشدارهای اعلامی از سوی وزارت نیرو مبنی بر استفاده‌ نادرست از ذخایر آبی، مواجه با دوران خشکسالی و نیز آلودگی جدی منابع آبی ناشی از پساب‌های صنعتی و خانگی، نیاز اساسی به اصلاح مصرف آب احساس می‌شود.

اولین قدم در راستای حفظ آب، استفاده‌ بهینه از این نعمت خدادادی و قدم بعدی ایجاد امکان تصفیه و استفاده‌ مجدد از آب و پساب جهت مقابله با بحران مذکور است. در سال‌های اخیر، فناوری نانو نقش مهمی در راستای این مبارزه بر عهده گرفته است.

دکتر نگین قائمی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه و مجری طرح با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه، روش جداسازی غشایی را به‌ عنوان یکی از روش‌های پرکاربرد در راستای تصفیه‌ پساب‌ها عنوان کرد و افزود: در این کار تحقیقاتی، ساخت غشای پلیمری نانوکامپوزیتی و اصلاح عملکرد آن در راستای تصفیه‌ آب و جداسازی فلزات سنگین به عنوان یکی از آلاینده‌های مهم در بسیاری از صنایع در دستور کار قرار گرفته است.

این محقق، غشای سنتز شده در این تحقیقات را با یک روش ساده و با مصرف مقادیر اندکی از نانوذرات سنتز شده دانست و یادآور شد: بهره‌گیری از نانوذرات عملکرد این غشاها را در فرایند تصفیه‌ آب بهبود بخشیده است.

قائمی با تاکید بر این که پایه و اساس این کار استفاده از خصوصیات ویژه‌ نانوذرات اکسید آلومینیوم بوده است، خاطرنشان کرد:  حضور این نانوذرات در ساختار پلیمری غشا منجر به بهبود خواص غشا از جمله خاصیت آب‌دوستی و خاصیت جذب آن شده است. از طرفی، توزیع یکنواخت ذرات در ساختار غشاهای کامپوزیتی یکی از اصول مهم در ساخت این‌گونه غشاها است؛ چرا که توزیع یکنواخت ذرات در غشا منجر به عملکرد بهتر آن می‌شود.

کربن فوق قوی با خاصیت الاستیکی و رسانایی

به گفته وی، ذرات در ابعاد نانومتری قابلیت بالاتری در توزیع یکنواخت در ساختار غشا دارند.

مجری طرح با اشاره به جزئیات این طرح یادآور شد: در این پژوهش مقادیر مختلف نانوذرات آلومینا در ساختار پلیمری غشا به کار گرفته شده است. غشاهای تولید شده از حیث آب‌دوستی و تخلخل غشا مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفته‌اند و در ادامه از این غشا جهت حذف یون مس از محیط آبی استفاده شده و عملکرد آن بررسی شده است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر نگین قائمی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه است و بخشی از نتایج آن در مجله” Applied Surface Science ” به چاپ رسید.

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

mi, ipsum ut mattis dapibus libero. diam
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149