استفاده از نور برای کنترل انحنای پلاستیک


دسته‌بندی: خبر
به‌روزرسانی: ۱۳۹۶/۰۱/۰۸
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
استفاده از نور برای کنترل انحنای پلاستیک

محققان دانشگاه کارولینای شمالی روشی را ابداع کردند که در آن با استفاده از نور، صفحات دوبعدی پلاستیکی خم می شوند تا به ساختارهای سه‌بعدی کروی لوله ای و مقعر تبدیل شوند.

به گزارش از پایگاه خبری ساینس دیلی، مهمترین ویژگی شیوه جدید این است که به جای تاخوردن ساختارهای پلاستیکی دوبعدی در امتداد خطوط مستقیم و ایجاد ساختارهای چندوجهی سه‌بعدی، صفحات پلاستیکی خم می‌شوند و ساختارهای منحنی شکلی ایجاد می‌کنند.

این محققان در سال 2011 میلادی توانستند با استفاده از یک چاپگر جوهری ساده نقش‌هایی را روی صفحات پلاستیکی چاپ کنند و پس از تابش اشعه فرابنفش روی پلاستیک آن را به شکل یک ساختار سه‌بعدی خم کنند. محققان با تغییر ضخامت و الگوی طرح‌های چاپ شده روی پلاستیک توانستند نحوه خم شدن آن را کنترل کنند.

اما اکنون محققان از همین رویکرد برای دستیابی به نتیجه دیگری بهر ه می‌برند. درواقع محققان با کنترل تعداد خطوط چاپ شده و میزان جوهر پخش شده روی پلاستیک می توانند تعداد ساختارهای منحنی را کنترل کنند. در تمام این ساختارها از میزان مشابهی جوهر استفاده می‌شود و تنها عامل تعیین کننده شکل ساختارها، محل چاپ جوهر روی پلاستیک است. محققان برای پیش بینی شکل نهایی ساختارهای سه‌بعدی که با استفاده از این شیوه ایجاد می‌شوند، یک نرم‌افزار کامپیوتری توسعه داده‌اند.

پیش از این روش‌های مختلفی برای خم کردن مواد نرم ابداع شده است؛ اما این اولین بار است که گروهی از محققان توانسته‌اند همان نتایج را با استفاده از ترموپلاستیک که یک ماده سخت و محکم است، به دست آورند. ساختارهایی که با استفاده از این شیوه تولید می‌شوند، بر خلاف مواد نرم، پس از قطع تابش پرتو فرابنفش نیز شکل خود را حفظ می‌کنند.

ترموپلاستیک یا گرمانرم به پلیمرهایی گفته می‌شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می‌شوند. این پلیمرها را می‌توان به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود.

در مورد ترموپلاستیک بیشتر بدانید...

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
amet, diam quis, accumsan Praesent elit. sit Nullam leo