آگهی

استفاده از داروی ضد مالاریا برای ردیابی جنایت

دانشمندان چینی به تازگی از داروی ضدمالاریا برای کمک به جرم‌شناسی استفاده کردند.

به نقل از  نیواطلس، کارشناسان پزشکی قانونی معمولا از ماده شیمیایی “لومینول” به عنوان ابزار مهمی در حرفه خود استفاده می‌کنند.

لومینول با فرمول C8H7N3O2

زمانی که این ماده در معرض رد خون موجود در صحنه جنایت قرار می‌گیرد، به رنگ آبی می‌درخشد. کارشناسان معمولا این ماده را با پراکسید هیدروژن مخلوط می‌کنند گرچه ممکن است این عمل نتایج کاذب به بار آورد.

دانشمندان “آکادمی علوم چین” به تازگی این ماده را با “آرتمیسینین” (artemisinin) ترکیب کرده‌اند؛ آرتمیسینین معمولا به عنوان دارویی جهت مبارزه با مالاریا به کار می‌رود.

آرتمیسینین با فرمول C15H22O5

زمانی که لومینول با پراکسید هیدروژن ترکیب می‌شود، به دلیل مداخله یون‌های فلزی و محصولات فرعی ناشی از شکستن  پراکسید هیدروژن، ممکن است نتایج کاذب حاصل شوند. این بدین معناست که موادی غیر از خون می‌توانند موجب درخشش  لومینول شوند.

محققان حاضر، لومنیول را با آرتمیسینین ترکیب کردند زیرا آرتمیسینین در مقابل چنین مداخلاتی مقاوم‌تر است.

در تحقیقات آزمایشگاهی، ترکیب آرتمیسینین و لومینول در تشخیص دادن خون از مواد دیگر مانند قهوه، چای و شکر قهوه‌ای که انواع لکه‌های شیمیایی مشابه لکه خون تولید می‌کنند، عملکرد بهتری داشت.

جزئیات این تحقیق در Analytical Chemistry منتشر شد.

مقالات مرتبط

معرفی مواد هوشمند

مواد هوشمند موادی هستند که قادرند در مقابل محرکهای خارجی خواص فیزیکی خود مانند حجم، اندازه، شکل، ویسکوزیته، رنگ و غیره را تغییر دهند و…

شیمی عکاسی

تاریخچه و سیر تحولی عکاسی در سال 1727، “T.H.Schulze” با بعضی از ترکیبات نقره آزمایشهایی انجام داد. در حقیقت او می‌کوشید که تصویر صفحه مشبک…

دیدگاه

risus. ut mi, ipsum neque. ante.
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149