ابداع روشی جدید برای بازیافت گازهای گلخانه ای

محققان دانشگاه ایروین کالیفرنیا راهکار موثری را برای تبدیل دی اکسید کربن به مونوکسید کربن ابداع کردند که به سادگی می توان آن را به منظور سنتز سوخت های زیستی، تجاری سازی کرد.

به گزارش از ساینس دیلی، محققان در این شیوه مولفه ردوکتاز آنزیم نیتروژناز را از نوعی باکتری موسوم به Azotobacter vinelandii استخراج کرده و مستقیما از این باکتری برای تبدیل دی اکسید کربن به مونوکسید کربن استفاده می کنند. ردوکتاز در فرآیندهای شیمیایی کاهشی نقش کاتالیزور را ایفا می کند.

آنزیم های نیتروژناز در اجرای چرخه نیتروژن موثر هستند. محیط درون سلولی این باکتری برای تبدیل دی اکسید کربن بسیار مناسب است و این ویژگی زمینه را برای استفاده از Azotobacter vinelandii در مقیاس وسیع به منظور بازیافت دی اکسید کربن جو و تولید انبوه گاز مونوکسید کربن فراهم می کند.

پیش از این تصور می شد نیتروژناز تنها قادر است نیتروژن را به آمونیاک تبدیل کند. اما پس از انجام تحقیقات مذکور محققان به این جمع بندی رسیدند که احتمالا می توان از محیط درون سلولی Azotobacter vinelandii برای انجام فرآیندهای کاهش سایر ترکیبات نیز بهره برد. علت این امر وجود یک مکانیسم حفاظت از اکسیژن و وجود اهداکنندگان فیزیولوژیکی الکترون در ساختار آن است.

این تحقیقات زمینه را برای کاربرد واکنش های درون سلولی به منظور بازیافت گازهای گلخانه ای از اتمسفر و تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سوخت های زیستی فراهم می کند و امکان مقابله با دو چالش اصلی فعلی یعنی گرمایش جهانی و کمبود انرژی را در اختیار می گذارد.

پنجمین همایش شیمی، پتروشیمی و نانو ایران

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Chemical Biology منتشر شده است.

مقالات مرتبط

حفاظت کاتدی

حفاظت کاتدی حفاظت کاتدی به عنوان موثرترین روش حفاظتی به منظور جلوگیری از خوردگی سازه‌های مدفون در خاک شناخته شده‌است که به طور گسترده در…

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

دیدگاه

pulvinar velit, facilisis felis libero dolor Aenean Phasellus id neque.
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149