الیاف پلی استر


به‌روزرسانی: ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
الیاف پلی استر

بطور کلی الیاف پلی استر تقریباً تمامی موارد الیاف پلی استر طبیعی را نیز در بر می گیرد.در زیر به انواع الیاف PETپلی استر اشاره میکنیم.

از مهمترین انواع الیاف پلی استر میتوان به الیاف پلیاتیلن ترفتالات (الیاف تریلین و داکرون) اشاره کرد.

الیاف PET پلی استر(Polyethylene Terephtalate; PET) از چیپس PET تهیه میگردند.

الیاف پلی استر به آن دسته از الیاف مصنوعی گفته میشود که از پلیمریزاسیون یک استر بوجود آمده باشد.

استرها خود از جایگزینی هیدروژن یک اسید (معمولاَ اسید ترفتالیک) توسط یک گروه آلکیل، آریل، آلیسیکلیک و یا هتروسیکلیک به دست میآیند.

معمولاَ در پلی استرها گروه استری(–co-o—) مرتباَ تکرار میشود.

الیاف پلی استر ابتدا به وسیلة کمپانی Calico Printers Association(C.P.A)  در انگلستان تهیه شدند. برای ساخت این الیاف از تحقیقات اولیه که به وسیله کاروترز انجام گرفته بود، استفاده شد.

گرید الیاف PET با IV=٠/ ۶ غالبا در واحد تولید PET فاز مذاب(Melt Phase) مستقیما تولید میگردد.

این الیاف به دو صورت کوتاه یا غیر یکسره (استیپل Staple) و یا الیاف بلند یا پیوسته یا یکسره(فیلامنت Filament) تولید میگردد. دنیر الیاف پلی استر مصرفی معمولا ۱٫۳ تا۱٫۵ برای استیپل ۷۵ تا۳۰۰برای فیلامنت است.

از جمله نامهای تجاری که امروزه برای الیاف پلی استر بکار میروند میتوان به ترویرا (تولیدی شرکت  هوخست) در آلمان، ترگال (شرکت رودیاستا) در فرانسه، تریتال(شرکت رودیاتس) در ایتالیا، ترلنکا (شرکت انکا) در هلند و ویکرون(شرکت ببیانت میلز) درآمریکا اشاره کرد.

خواص فیزیکی الیاف PET پلی استر به شرایط ساخت، ترکیب شیمیایی الیاف و شرایط آزمایش آن بستگی  خواص فیزیکی الیاف پلی استر در جدول زیر ارائه شده است.

Polyethylene_terephthalate

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
diam sit in odio leo. vel, pulvinar suscipit elit. dapibus