نرم افزار اندرویدی نانویی طراحی شد


دسته‌بندی: نرم افزار
به‌روزرسانی: ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
نرم افزار اندرویدی نانویی طراحی شد

محقق دانشگاه فردوسی مشهد موفق به طراحی و ارائه نرم‌افزار اندرویدی استفاده از یک الگوریتم ابداعی، با قابلیت تولید انواع نانولوله‌ها بدون محدودیت در نوع ساختار شد.

نرم‌افزار اندرویدی «nanotube maker» توسط محقق دانشگاه فردوسی مشهد طراحی شد و در دسترس قرار گرفت. این نرم‌افزار بر مبنای بخشی از پایان‌نامه دکتری محقق دانشگاه فردوسی مشهد که به تایید ستاد توسعه فناوری نانو رسیده، طراحی شده است.

گام اول در بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی نانوساختارها با استفاده از روش محاسبات عددی، محاسبه مکان اتم‌ها و نحوه قرارگیری آنها در ساختار مورد نظر است. انجام این محاسبه در ساختارهای دو بعدی (نانوصفحات) و تک بعدی (نانوریبون‌ها) بسیار ساده است و به صورت دستی انجام می‌شود، اما تبدیل این مختصات به فضای سه‌بعدی و محاسبه مختصات مکان اتم‌ها در دیواره نانولوله‌ها کاری دشوار است و گاهی انجام این محاسبات به صورت دستی ممکن نیست، از این رو نرم‌افزار «nano tube maker» با هدف تولید انواع نانولوله‌ها با استفاده از یک الگوریتم ابداعی، طراحی شده است.

نرم افزار اندرویدی nano tube maker قابلیت تولید انواع نانولوله ها را بدون محدودیت در نوع ساختار  دارد. برای استفاده از این نرم افزار تنها نیاز به دانستن مختصات نقاط تشکیل دهنده سلول واحد صفحه (x, y)، شعاع نانولوله موردنظر R و تعداد سلول های واحد N است.

مراحل تولید نانولوله ها در بخش راهنمای نرم افزار به صورت گام به گام و تصویری توضیح داده شده است. این نرم افزار را می توان به سادگی بر روی کلیه گوشی های هوشمند نصب کرده و در هر زمان و مکان بدون نیاز به اینترنت استفاده نمود.

از ویژگی‌های این نرم‌افزار، بررسی خواص انواع نانولوله‌های کربنی، نانولوله‌های گرافاین، نانولوله‌های گرافدین، نانولوله‌های پنتا گرافن، نانولوله‌های بوروفین، نانولوله‌های ژرمانین با استفاده از مختصات نانولوله محاسبه شده است. مراحل تولید نانولوله‌ها در بخش راهنمای نرم‌افزار، به صورت گام به گام توضیح داده شده است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این نرم‌افزار در رشته‌های فیزیک، شیمی و مهندسی کاربرد دارد و مناسب پژوهشگرانی است که در زمینه‌های نانومحاسباتی فعالیت می‌کنند.

صفحه نرم افزار نانو تیوب میکر در کافه بازار

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
Curabitur justo felis elit. quis, sem, id pulvinar at