آگهی

پوشش نانو کامپوزیتی با قابلیت تغییر رنگ در اثر حرارت

محققان آلمانی موفق به ساخت پوشش نانوکامپوزیتی شدند که می‌تواند سطوح را در برابر گرما و خوردگی محافظت کند و همچنین با تغییر دما، تغییر رنگ دهد. این پوشش می‌تواند هنگام افزایش دما به رنگ قرمز در آید و اطلاعات بصری درباره شرایط زیرلایه به مصرف کننده بدهد.


مؤسسه لایبنیتز در آلمان موفق به ارائه نانوکامپوزیتی شده است که می‌تواند سطوح مختلف را از گزند خوردگی محافظت کند. این پوشش بی‌رنگ بوده و خستگی سطح را به شدت کاهش می‌دهد. این پوشش نانوکامپوزیتی را به گونه‌ای می‌توان طراحی کرد که در شرایط مشخصی، رنگ ویژه‌ای به خود بگیرد برای مثال هنگام گرم شدن قرمز شود.
پیتر ویلیامز اولیویرا، از مدیران این مؤسسه می‌گوید: «افزودن پیگمنت به نانوکامپوزیت موجب می‌شود که این پوشش نه تنها سطوح را از خوردگی محافظت می‌کند بلکه می‌تواند با تغییر رنگ اطلاعات بصری به مصرف کننده بدهد. از این پوشش می‌توان درون کوره‌ها، لوله‌های دودکش و بخش‌های داخلی خودرو استفاده کرد.»
برای ایجاد رنگ قرمزی که ردی از قهوه‌ای در آن نباشد، محققان از ذرات سرامیکی با پیگمنت قرمز استفاده کردند که عاری از اکسید آهن است. ترکیبات شیمیایی که قبلاً استفاده می‌شد برای کاربردهای مختلف مناسب نبود. اولیویرا می‌گوید: «ترکیبات آلی می‌توانند رنگ قرمز زیبایی ایجاد کنند اما این ترکیبات در برابر حرارت مقاوم نیستند؛ بنابراین لایه محافظ خوبی قلمداد نمی‌شوند. اکسید آهن می‌تواند در برابر حرارت مقاوم باشد اما نمی‌تواند رنگ قرمز مناسبی ایجاد کند.»
پوشش مشکی با ضخامت 2 تا 5 میکرون می‌تواند در برابر دمای 900 درجه سانتیگراد مقاومت کند اما این پوشش در دمای 500 درجه رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای می‌گیرد. محققان این مؤسسه در حال آزمودن پیگمنت‌های سبز و آبی به این نانوکامپوزیت هستند. این پیگمنت‌ها با اسپری کردن یا غوطه‌وری به نانوکامپوزیت افزوده می‌شوند.

تولید قویترین ماده جهان با ماندگاری بالا

منبع : HANNOVER MESSE: NOVEL COATINGS COMBINE PROTECTION WITH COLOUR EFFECTS
ترجمه: ستاد ويژه توسعه فناوری نانو

مقالات مرتبط

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

انواع خوردگی فلزات

انواع خوردگی خوردگی را به روش‌های مختلف طبقه‌بندی نموده‌اند ولی عمومی‌ترین آن‌ها طبقه‌بندی بر اساس ظاهر و شکل فلز خورده شده می‌باشد.به این روش با…

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

دیدگاه

neque. elit. Phasellus eget mi, dictum eleifend Aenean vel,
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149