آگهی

پلیمرهای حساس که به محض ضربه تغییر رنگ می دهند

دانشمندان دانشگاه ایلینوی با در نظر گرفتن اهمیت آسیب هایی مثل ترک در فناوری های فوق حساس پوشش پلیمری جدید ساختند که می‌تواند به طیف گسترده ای از مواد آن را افزود و در موارد بسیاری از آن استفاده کرد. هنگامی که در این مواد ترک کوچکی ایجاد شود،پلیمر درآن ماده تغییر رنگ می‌دهد.

این پلیمر را یک تیم به رهبری استاد سوتوس نانسی و اسکات وایت طراحی کرده اند. این پلیمر شامل میکروکپسول های اپوکسی رزین پر شده با رنگ های حساس به پی هاش و به رنگ زرد روشن است. پلیمری دارای رنگ زرد که با خروج از میکروکپسول هایی با ساختاری حساس به آسیب  به رنگ قرمز تغییر رنگ میدهد.

تا زمانی که هیچ آسیبی رخ ندهد کپسول دست نخورده باقی می ماند.این کپسول حتی با ایجاد یک ترک کوچک به اندازه 10میکرومترواکنش نشان می دهد و رنگ شیمیایی به کمک اپوکسی از رنگ زرد به رنگ قرمزدرخشان تغییر رنگ میدهد هرچه ترک ها بزرگترباشد مقدار بیشتری از رنگ واکنش نشان می دهد و تغییر رنگ بیشتری نمایان می شود.

به گفته محققان، پلیمر با موفقیت در ترکیب موادی از جمله فلزات، شیشه و پلیمر های دیگر تست شده است و به منظورعملکرد موثر در مواد تنها به پنج درصد میکروکپسول نیاز است.

در حال حاضر محققان در حال ترکیب پلیمر با یک پلاستیک خود ترمیم شونده هستند که قبلا آن را ساخته اند. در صورت ترکیب با این پلاستیک،در صورت ایجاد یک ترک درماده تغییر رنگ اتفاق می افتد و با تغییر شکل برای بار دوم ترک و آسیب‌ها خود به خود ترمیم می‌شود.

مقالات مرتبط

معرفی مواد هوشمند

مواد هوشمند موادی هستند که قادرند در مقابل محرکهای خارجی خواص فیزیکی خود مانند حجم، اندازه، شکل، ویسکوزیته، رنگ و غیره را تغییر دهند و…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

شیمی عکاسی

تاریخچه و سیر تحولی عکاسی در سال 1727، “T.H.Schulze” با بعضی از ترکیبات نقره آزمایشهایی انجام داد. در حقیقت او می‌کوشید که تصویر صفحه مشبک…

دیدگاه

pulvinar id, ut fringilla sit ante. ipsum Aenean diam luctus lectus
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149