طرح جدید و کم‌هزینه‌ای را برای تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت


دسته‌بندی: خبر
به‌روزرسانی: ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
مطالعه: حدود ۳ دقیقه
طرح جدید و کم‌هزینه‌ای را برای تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت

یک شرکت کانادایی، طرح جدید و کم‌هزینه‌ای را برای تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت ارائه داده است.

به نقل از گیزمگ، کاهش دی‌اکسید کربن در جو، یکی از موضوعات مورد توجه در جهان امروز است. کاهش میزان دی‌اکسید کربنی که به هوا منتقل می‌شود، ضروری است اما باید راهی برای کاهش میزان دی‌اکسید کربن موجود در جو پیدا کرد.

سیستم‌های "جذب مستقیم هوا" یا "داک" (DAC) که برای از بین بردن دی‌اکسید کربن مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک راه احتمالی برای پاکسازی هوا در آینده هستند اما تصور می‌شد که هزینه آنها بسیار بالاست. شرکت کانادایی "کربن انجنییرینگ" (CE)، هزینه این سیستم‌ها را کاهش داده و ادعا می‌کند که می‌توان از آنها به شکل کارآمدتری استفاده کرد.

به گفته گروه پژوهشی این شرکت، فناوری داک، کاملا هم جدید نیست. سال گذشته، شرکت سوئیسی "کلایم‌ورک" (Climeworks)، نخستین برنامه استفاده از این سیستم‌ها را در نزدیکی زوریخ آغاز کرد. در این برنامه، از دستگاه‌های مسقفی استفاده شده بود که دی‌اکسید کربن را از هوا می‌گرفتند و آن را به یک گلخانه نزدیک می‌رساندند.

طرح جدید و کم‌هزینه‌ای را برای تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت

در هر حال، هزینه‌ راه‌اندازی این نوع سیستم‌ها، بسیار بالا در نظر گرفته شده بود. در ابتدا هزینه‌ این کار، بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار تخمین زده شد اما پژوهش جدید شرکت کربن انجنییرینگ که بر مبنای داده‌های سه سال گذشته یک کارخانه آزمایشی انجام شده است، نشان می‌دهد چگونه می‌توان این طرح را با هزینه ۹۴ تا ۲۳۲ دلار در هر تن استاندارد، انجام داد.

"دیوید کیت" (David Keith)، پژوهشگر ارشد این پروژه می‌گوید: هزینه‌های تخمین زده شده تا به امروز، استفاده از این فناوری را به یک راه‌حل بسیار پرهزینه برای از بین بردن دی‌اکسید کربن تبدیل کرده بودند. ما از سال ۲۰۰۹ روی این فناوری کار کرده‌ایم، از سال ۲۰۱۵ کارخانه آزمایشی خود را راه‌اندازی کرده‌ایم و اکنون، داده‌هایی در اختیار داریم که نشان می‌دهند امکان استفاده از فناوری داک با هزینه کمتر از ۱۰۰۰ دلار در هر تن ممکن خواهد بود.

کارخانه آزمایشی این شرکت، از یک برج خنک‌کننده صنعتی تشکیل شده که دی‌اکسید کربن را از هوا می‌گیرد، آن را از حالت گاز به جامد تبدیل می‌کند و سپس آن را به شکل گاز تصفیه شده بازمی‌گرداند. در آغاز این فرآیند، برای جذب دی‌اکسید کربن و تبدیل آن به کربنات، از هیدروکسید مایع استفاده می‌شود.

سپس، این گاز، پایه نوعی سوخت ترکیبی را تشکیل می‌دهد. فرآیند ابداع شده توسط این شرکت، "هوا به سوخت" (Air To Fuels) نام دارد که در آن، برای تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت هیدروکربن مایع، از برق‌کافت و فناوری ترکیب سوخت استفاده می‌شود.

"استیو الدهام" (Steve Oldham)، مدیرعامل شرکت کربن انجنییرینگ می‌گوید: این سوخت پاک، کاملا با موتورهای موجود، سازگار است و به این ترتیب، امکان حمل و نقل با کاهش چشمگیر انتشار دی‌اکسید کربن را فراهم می‌سازد.

این پژوهش، در مجله " Joule" به چاپ رسید.

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
risus ante. Aliquam dolor. eleifend porta. quis, nunc quis facilisis velit,