آگهی

شناسایی ماده ای ناشناخته که نیمی از جهان هستی را تشکیل داده است

دو گروه مستقل از محققان توانستند ماده‌ای را شناسایی کنند که می گویند نیمی از جهان هستی را تشکیل داده ولی تاکنون ناشناخته بوده است.

به گزارش از ساینس دیلی، پیش از این محققان بر اساس مدل‌سازی‌های کامپیوتری پیش‌بینی کرده‌ بودند که میزان ماده موجود در جهان باید دو برابر چیزی باشد که براساس مشاهدات کیهانی شناسایی شده است و اکنون دو گروه از محققان توانستند این ماده گم شده را شناسایی کنند.

این ماده اسرارآمیز که حدود 80 درصد جرم جهان هستی را به خود اختصاص داده و تاکنون با عنوان ماده سیاه شناخته می‌شد، از ذراتی موسوم به بریون تشکیل شده است.

این ذرات زیر اتمی سنگین از سه ذره بنیادی کوارک ساخته شده‌اند. محققان توانستند بریون‌های گم شده را در فضای بین رشته‌های گازی که کهکشان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند، بیابند.

از آنجا که این گازها چندان داغ نیستند و انرژی زیادی را آزاد نمی‌کنند، با استفاده از تلسکوپ‌های اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند به همین علت محققان از اثر سونیائف زلدوویچ که رفتار نور باقی‌مانده از انفجار عظیم را هنگام عبور از میان گازهای داغ توصیف می‌کند، برای مشاهده این گازها استفاده می‌کنند.

در واقع با عبور نور از این رشته‌های گازی، بخشی از الکترون‌های گاز پراکنده شده و گاز یونیزه موجب اعوجاج پس زمینه مایکروویو کیهانی می‌شود.

محققان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از ماهواره پلانک تلاش کردند، این پدیده را مدل‌سازی کنند و در نهایت توانستند ذرات بریون را در بین رشته‌های گازی بیابند.

تصفیه آب با میکرو ربات های شناور

قرار است نتایج این تحقیقات در قالب دو مقاله در نشریه Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شود.

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

آب سنگین چیست؟

آب سنگین آبی است که در مولكول آن به جای هیدروژن معمولی دوتریم با اكسیژن پیوند دارد. این آب در مقایسه با آب معمولی دیرتر…

دیدگاه

Nullam luctus elementum consectetur tristique ipsum
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149