ساخت یک نوار چسب قدرتمند ضد آب

دو محقق از دانشگاه ایالتی کلرادو با همکاری حامد وهابی دانشجوی ایرانی دوره دکترا، موفق به تولید یک نوار چسب شدند که به تمام سطوح چسبیده و تمام مایعات را دفع می‌کند.

به نقل از گیزمگ، این نوار چسب دارای یک لایه انعطاف پذیر از پلی اورتان چسبنده بوده که با لایه ای از ذرات سیلیکون فلوئوردار کوچک پوشش داده شده است.

یکی از محققان این پژوهش به نام پروفسور آرون کوتا نزدیک به یک دهه به دنبال یافتن ماده‌ای با این خواص بوده است.

این چسب با توجه به ساختار و بافت و لایه سیلیکونی که دارد، مانع از نفوذ مایعات بین ذرات خود می‌شود.

به گفته محققان دانشگاه کلرادو، از این نوار چسب می‌توان در طیف گسترده‌ای از مواد از جمله موادی با سطوح نامنظم استفاده کرد.

همچنین می‌توان از آن برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی ، ایجاد قابلیت خود تمیز شوندگی و یا به منظور کاهش هدررفت مایعات استفاده کرد.

این نوار چسب در حال حاضر و با شکل کنونی به اندازه کافی برای مقاومت در برابر محیط‌های خشن و فرسایشی مناسب نبوده و مانع اصلی که قبل از تجاری سازی این محصول باید برطرف شود، دوام مکانیکی آن است.

اما دانشمندان با هدف تجاری سازی این محصول جدید در حال ارتقا و بهبود آن هستند.

مقاله این پژوهش در Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.

مقالات مرتبط

انواع خوردگی فلزات

انواع خوردگی خوردگی را به روش‌های مختلف طبقه‌بندی نموده‌اند ولی عمومی‌ترین آن‌ها طبقه‌بندی بر اساس ظاهر و شکل فلز خورده شده می‌باشد.به این روش با…

معرفی مواد هوشمند

مواد هوشمند موادی هستند که قادرند در مقابل محرکهای خارجی خواص فیزیکی خود مانند حجم، اندازه، شکل، ویسکوزیته، رنگ و غیره را تغییر دهند و…

دیدگاه

Praesent Donec in consequat. Praesent Curabitur libero.
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149