آگهی

تولید ماده ای که قوانین علمی را زیر پا گذاشت

گروهی از دانشمندان در آمریکا ماده ای ساخته اند که بر خلاف قوانین شناخته شده علمی، در مجاورت گرما کوچک می شود.

به نقل از نیو اطلس، درحالی که مواد در مجاورت گرما منبسط می شوند اما حالا دانشمندان به سفارش آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) ماده ای جدید با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ساخته اند که در معرض گرما به جای آنکه بزرگتر شود، تحلیل می رود.

برنامه جدید دارپا که تولید این ماده تنها بخشی از آن است با هدف بررسی و مطالعه دقیق موادی آغاز شده که ساختار قابل کنترلی داشته باشند.

از نگاه این دانشمندان، چنین موادی ویژگی مهمی موسوم به «بسط حرارتی منفی» دارند که از این حیث می توان کاربردهای متنوعی را برای آنها متصور شد.

به این دسته مواد «متا متریال» گفته می شود که تنها در محیط های پیشرفته آزمایشگاهی تولید می شوند. اساسا این مواد از ساختارهای ترکیبی شبیه پلاستیک، فلزات یا سرامیک ساخته شده و به نوعی مهندسی شده اند که ساختارهای میکروسکوپیکی را نشان می دهند.

اینگونه مواد با توجه به نوع فرآیند به کار گرفته شده در ساختارشان ویژگی های خاصی دارند که نمی توان به طور طبیعی آنها را در طبیعت پیدا کرد.

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

انواع خوردگی فلزات

انواع خوردگی خوردگی را به روش‌های مختلف طبقه‌بندی نموده‌اند ولی عمومی‌ترین آن‌ها طبقه‌بندی بر اساس ظاهر و شکل فلز خورده شده می‌باشد.به این روش با…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

at risus. elit. luctus adipiscing in
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149