تصفیه آب با میکرو ربات های شناور

محققان اسپانیایی راهی نوین برای تصفیه آب بجای افزودن مواد شیمیایی به آن ابداع کرده‌اند.

به نقل از گیزمگ، در آینده ربات‌های کوچکی که در آب شناور می‌شوند باکتری‌های مضر آن را نابود کرده و آب را آشامیدنی خواهند کرد.

میکرو ربات‌های کُروی که محققات اسپانیایی آنها را توسعه داده‌اند می‌توانند در زیر سطح آب شناور باشند و باکتری‌های مضر را جمع‌آوری کرده و به راحتی از آب خارج شوند.

در حالت عادی، تصفیه آب با افزودن دوزهای بالای کلر و دیگر مواد شیمیایی انجام می‌شود که خود این مواد اثرات مخربی بر روی افراد می‌گذارند و علاوه بر این برای نابودی تمام باکتری‌ها مناسب نیستند.

طراحی این ربات‌ها بسیار هوشمندانه انجام شده است. بدنه این ربات‌ها از دو قسمت تشکیل شده است که یکی از جنس منیزیم و دیگری ترکیبی از آهن، طلا و نقره است.

قسمت منیزیمی عمل تصفیه را انجام می‌دهد و ضمن واکنش دادن با آب حباب‌های هیدروژن تولید می‌کند.

سمت دیگر ربات با استفاده از طلا میکرو ارگانیسم‌های موجود در آب را به دام می‌اندازد تا با استفاده از نانوذرات نقره نابود شوند.

در تست انجام شده برای سنجش عملکرد این میکرو ربات‌ها آنها را وارد آب تصفیه نشده کردند که با توجه به سوخت منیزیمی این ربات‌ها که 15 تا 20 دقیقه آنها را فعال نگه می‌دارد حدود 80 درصد باکتری‌های موجود در آب آلوده نابود شدند.

لایه آهنی که در بدنه این ربات‌ها تعبیه شده برای جمع‌آوری آنها با استفاده از آهنربا به کار گرفته می‌شود.

ایران به جمع ۴۷ کشور عضو مرکز داده‌های پراش پرتو ایکس پیوست

طراحان این ربات‌ها اعلام کرده‌اند که فعالیت این ربات‌های تصفیه‌گر هیچ پسماند مضری در آب باقی نمی‌گذارد.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

مقالات مرتبط

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

commodo ut justo id luctus Aliquam odio eleifend quis, elit. Donec
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149