ترکیب عناصر هلیم و سدیم برای اولین بار

محققان دانشگاه ایالتی یوتا برای اولین‌بار و تحت شرایط کنترل شده موفق به ساخت ترکیب جدیدی از هلیم با سدیم شدند.

به نقل از دیلی میل، عنصر هلیم در شرایط معمولی کاملا پایدار و غیرقابل ترکیب با سایر عناصر است، اما محققان با بسترسازی شرایط پیش‌بینی شده موفق به ساخت ترکیب هلیم و سدیم پایدار از نظر ترمودینامیکی شدند.

تولید ترکیب هلیم و سدیم نه تنها باورهای اساسی در مورد علم شیمی را دگرگون می‌کند، بلکه در شناخت رفتار و عملکرد گازهای نجیب در مرکز پر فشار سیاره‌های گازی مثل مشتری و زحل کمک شایانی خواهد کرد.

عنصر هلیم از ابتدای شناخت و کشف خواص شیمیایی به عنوان یک گاز نجیب یا غیرقابل واکنش شناخته شده بود، اما محققان پس از قراردادن این عنصر در فشار بسیار بالا مشابه سیارات عظیم گازی، موفق به ساخت ترکیب جدید هلیم و سدیم شدند.

محققان بر این باورند که اکتشاف جدید احتمال واکنش‌پذیری سایر گازهای نجیب را مطرح می‌کند و همچنین مرزهای جدید و ناشناخته را در علم شیمی معرفی خواهد کرد.

ترکیب جدید هلیم و سدیم در شرایط فشار بالا و کنترل شده آزمایشگاهی تولید شده و در صورت کاهش فشار پایدار نخواهد ماند.

مقالات مرتبط

تاریخ شیمی

تاریخ شیمی به سلسله اتفاقاتی اطلاق می‌شود که از زمان باستان تاکنون برای دانش شیمی اتفاق افتاده‌ است. تا ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد، تمدن‌های…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

dapibus id diam Aliquam elit. risus
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149