آگهی

تبدیل گاز دی اکسید کربن به سوخت پاک با ماده جدید

محققان روش جدیدی برای تبدیل گاز دی اکسید کربن به یک سوخت ساده و پاک معرفی کرده‌اند.

گروهی از محققان چینی ماده جدیدی تولید کرده‌اند که می‌تواند گاز دی اکسید کربن را به سوخت ساده و پاکی که formate نام گرفته تبدیل کند. در این پروسه از فرآیند کاهش الکتریکی استفاده می‌شود و به هیچ چیز به جز جریان متوسط برق نیاز ندارد.

ماده جدید یک مخلوط چهار اتمی از فلز کبالت و مولکول‌های کبالت-اکسیژن است.

چندین دهه است که محققان به دنبال ماده‌ای هستند که بتواند به طور الکتریکی دی اکسید کربن را کاتالیز کرده و به سوخت‌های مختلف تبدیل کند، اما این مواد همگی یک مشکل مشابه داشته‌اند که درست کردن آن‌ها را در آزمایشگاه غیرممکن می‌کرد.

روش کار این ماده در سطح مولکولی نسبتا ساده است. وقتی جریان الکتریکی برقرار می‌شود، این ماده با مولکول‌های دی اکسید کربن که از خلال آن عبور می‌کنند واکنش می‌دهد. یک اتم هیدروژن که دارای یک الکترون و یک پروتون است، به اتم کربن مولکول دی اکسید کربن متصل می‌شود. وقتی این امر رخ می‌دهد یک الکترون اضافی به اتم‌های اکسیژن در دی اکسید کربن متصل می‌شود و به این ترتیب CO2 به CHOO یا‌ formate تبدیل می‌شود.

هم اکنون محققان به دنبال تجاری‌سازی این ماده جدید هستند که می‌تواند CO2 جمع‌آوری شده از نیروگاه‌های برق را به سوخت مناسب و پاک تبدیل کند.

محققان می‌گویند مطمئنا قبل از این که این فرآیند در قالب تجاری وارد چرخه عمل شود، سال‌ها باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، اما در این مرحله که امکان‌پذیر بودن این پروسه به اثبات رسیده می‌توان آن را پیشرفت بسیار مثبتی ارزیابی کرد.

تلویزیون‌های سامسونگ مدل 2015 حاوی نقاط کوانتومی

محققان در این باره بسیار خوش‌بینانه هستند و می‌گویند 10 سال پیش این که دی اکسید کربن بتواند به ماده سوختی قابل استفاده‌ای تبدیل شود غیر ممکن به نظر می‌رسید، اما حالا به نظر می‌رسد که این فرایند عملی شده و در آینده می‌تواند در کاهش گرمایش جهانی تا حدودی موثر باشد.

این مقاله به تازگی در مجله Nature به چاپ رسیده است.

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

انواع خوردگی فلزات

انواع خوردگی خوردگی را به روش‌های مختلف طبقه‌بندی نموده‌اند ولی عمومی‌ترین آن‌ها طبقه‌بندی بر اساس ظاهر و شکل فلز خورده شده می‌باشد.به این روش با…

دیدگاه

ipsum justo ut ipsum porta. massa Lorem Sed
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149