تبدیل دی اکسید کربن به سنگ برای اولین بار در جهان


دسته‌بندی: خبر
به‌روزرسانی: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
تبدیل دی اکسید کربن به سنگ برای اولین بار در جهان

یک شرکت سوئیسی به همراه متخصصان یک نیروگاه زمین گرمایی در ایسلند، برای اولین بار موفق به ساخت یک نیروگاه 'انتشار منفی' شده‌اند که در آن دی اکسید کربن به سنگ تبدیل می شود.

به گزارش از ساینس دیلی، سال‌هاست که محققان بین‌المللی به دنبال روش‌هایی برای تبدیل دی اکسید کربن تسخیر شده به مواد معدنی جامد هستند. در حال حاضر این آرزو با راه‌اندازی نیروگاه 'انتشار منفی' امکان‌پذیر شده است. دراین پروژه که CarbFix نام دارد، دی اکسید کربن به همراه آب به عمق 700 متری زیر زمین پمپ می‌شود. محلول دی اکسید کربن در تماس با سنگ‌های بازالت، به سرعت به یک ماده معدنی کربناته تبدیل می‌شود.

محققان این پروژه پیش از شروع کار بر این باور بودند که فرآیند کانی سازی صدها تا هزاران سال طول می‌کشد؛ در حالیکه تبدیل دی اکسید کربن به یک ماده معدنی جامد کمتر از دوسال طول کشید که محققان را شگفت زده کرد.

مدیر این پروژه در مصاحبه خود گفته است بین 95 تا 98 درصد از دی اکسید کربن تزریق شده در کمتر از دو سال به ماده معدنی تبدیل شد که بسیار شگفت آور است.

افزایش دی اکسید کربن تولید شده یکی از مهمترین معضلات پدیده گرمای جهانی و از عوامل تخریب محیط زیست است. این فناوری می‌تواند علاوه بر کاهش این نگرانی، در صنعت نیز مفید باشد.

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
risus ut vel, id, neque. id et, elit. mattis Aliquam dolor.