بازسازی انفجارهای گاما برای اولین بار در آزمایشگاه


دسته‌بندی: خبر
به‌روزرسانی: ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
مطالعه: حدود ۲ دقیقه
بازسازی انفجارهای گاما برای اولین بار در آزمایشگاه

محققان توانستند برای اولین بار انفجارهای کوچک گاما را در آزمایشگاه شبیه‌سازی کنند.

به گزارش از ساینس دیلی، انفجارهای پرانرژی و پرنور گاما، مرموزترین سیگنال‌هایی هستند که از اعماق فضا دریافت می‌شوند و با وجود این که از چند دهه قبل مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌اند، هنوز هم اطلاع درستی از منبع آن‌ها در دست نیست.

محققان برای شبیه‌سازی انفجارهای گاما یک لیزر Gemini را روی یک هدف پیچیده متمرکز کردند و توانستند با موفقیت برخی از مهمترین ویژگی های انفجار گاما را شبیه‌سازی کنند. در این شبیه سازی، میدان‌های مغناطیسی پایداری با شدت و وسعت موردپیش‌بینی، ایجاد شدند.

تشعشعات گاما از خشن‌ترین رخدادهای جهان هستند و گاهی درخشش آن‌ها بیش از خورشید است و میزان انرژی که در چند ثانیه آزاد می کنند، به اندازه انرژی تولید شده توسط خورشید در تمام دوران وجود آن است. اما مشکل اصلی انفجارها هستند. این رخدادها در یک چشم برهم زدن به‌وقوع می‌پیوندند و در نتیجه زمانی برای تنظیم تلسکوپ و یافتن منبع آن‌ها باقی نمی‌ماند.

در حال حاضر قوی‌ترین نظریه موجود این است که انفجارهای گاما در اثر خروج مجموعه‌ای از ذرات از سیاهچاله‌های فضایی و برخوردهای کیهانی ایجاد می‌شوند. بر این اساس محققان معتقدند این تشعشعات از الکترون‌ها و پوزیترون‌ها ساخته شده‌اند و میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی در اطراف خود ایجاد می‌کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Letters منتشر شده است.

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
Lorem ut sed quis vel, eleifend Sed in dapibus elit.