انتشار دی اکسید کربن تهدیدی جدی برای کیفیت غذا

محققان اعلام کردند که با تداوم تراکم و انباشت دی اکسید کربن در اتمسفر، تا چند دهه دیگر کیفیت غذا و در نتیجه سلامت انسان ها در بسیاری از مناطق جهان از جمله خاورمیانه در معرض خطر قرار می گیرد.

به گزارش از پایگاه خبری نیچر، به گفته محققان اگر روند کنونی تولید گازهای گلخانه ای با یک اقدام جهانی تغییر نکند، بین ۳۰ تا ۸۰ سال آینده میزان انباشت دی اکسید کربن در اتمسفر از ۵۵۰ واحد فراتر خواهد رفت.

این پدیده موجب کاهش بیش از پیش و ۳ تا ۱۷ درصدی آهن، پروتئین و روی در بسیاری از انواع غلات می شود و این کاهش مواد مغذی پیامدهای منفی بر سلامت ساکنان زمین خواهد داشت.

محققان با استفاده از یک مدل مبتنی بر جنسیت، تاثیر افزایش دی اکسید کربن اتمسفر بر آهن، پروتئین و روی موجود در ۲۲۵ ماده غذایی بر جمعیت ۱۵۱ کشور جهان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات، افزایش تجمع دی اکسید کربن در اتمسفر تا سال ۲۰۵۰ میلادی می تواند ۱۷۵ میلیون نفر را دچار فقر روی و ۱۲۲ میلیون نفر را دچار فقر پروتئین کند.

در حال حاضر ۱٫۴ میلیارد زن در سن باروری و کودک زیر ۵ سال در کشورهایی زندگی می کنند که در آن ها کم خونی بیش از ۲۰% شیوع دارد؛ براساس یافته محققان، این زنان ۴% از آهن موجود در رژیم غذایی خود را از دست خواهند داد.

بر اساس این تحقیقات آفریقا، جنوب و جنوب شرق آسیا و خاور میانه بیش از سایر مناطق جهان در معرض خطر قرار دارند.

تولید گرافن از چوب درخت کاج

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Climate Change منتشر شده است.

مقالات مرتبط

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

معرفی مواد هوشمند

مواد هوشمند موادی هستند که قادرند در مقابل محرکهای خارجی خواص فیزیکی خود مانند حجم، اندازه، شکل، ویسکوزیته، رنگ و غیره را تغییر دهند و…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

دیدگاه

ut libero elit. Lorem Sed dictum fringilla
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149