افزایش میزان سرب آب آشامیدنی در فصل تابستان

محققان با اندازه ‌‌گیری میزان سرب موجود در آب لوله ‌‌کشی در طول چند ماه، متوجه شدند در تابستان میزان سرب محلول در آب تا سه برابر و میزان سرب غیر محلول در آب تا شش برابر افزایش می ‌‌یابد.

اطلاعات مورد استفاده در این تحقیقات از طریق اندازه ‌‌گیری آلودگی در آب لوله ‌‌کشی واشنگتن و پرویدنس در شرایط مختلف گردآوری شد.

در این تحقیقات مشخص شد معمولا با افزایش دمای آب، میزان آلودگی سرب در آن افزایش می ‌‌یابد.

در واشنگتن میزان متوسط آلودگی سرب محلول در آب در زمستان 3.6 واحد است در حالی که این میزان در تابستان به 10.8 واحد می ‌‌رسد. میزان متوسط آلودگی سرب غیرمحلول در آب در زمستان 7.6 واحد بوده و در تابستان به 48.4 واحد می ‌‌رسد.

بر اساس این اطلاعات، هر درجه سانتیگراد افزایش دما موجب افزایش 17 درصدی سرب محلول در آب و افزایش 36 درصدی ذرات سرب معلق در آب می ‌‌شوند. علاوه بر دما، عوامل دیگری از جمله میزان مواد ارگانیک موجود در آب نیز بر میزان آلودگی آن موثر است.

میزان استاندارد آلودگی سرب در آب آشامیدنی 15 واحد است، در حالی که آلودگی آب در فصل گرم سال افزایش چشمگیری می ‌‌یابد و از این مقدار تجاوز می ‌‌کند.

آلودگی سرب می ‌‌تواند منجر به آسیب ‌‌های جدی به سلامتی شهروندان از جمله نقص عضو مادرزادی، آسیب مغزی و کم ‌‌خونی شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Environmental Science &Technology منتشر شده است.

مقالات مرتبط

خواص غیر عادی آب

نگاه کلی ادامه حیات در موجودات وابسته به آب است که فراوانترین ماده در بافتهای گیاهی و حیوانی و دنیای اطراف ما می‌باشد. بیش از…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

et, Nullam in sit ante. odio Praesent suscipit
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149