استفاده از نانو ذرات طلا برای تشخیص سرطانی که دیر شناسایی می‌شود

محققان دانشگاه ایندیا موفق به ساخت حسگر میکرو RNA بسیار حساس شده‌اند که از آن می‌توان برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد. این حسگر پتانسیل‌های بالایی در شناسایی و درمان بیماری‌هایی همچون سرطان پانکراس دارد.

این نانو حسگر قادر است سطح قطرات زیست مواد مرتبط با بیماری سرطان پانکراس را تشخیص دهد.  میکرو RNA ها مولکول‌های بسیار کوچکی هستند که وظیفه مدیریت تولید مولکول‌های RNA می‌توانند در تشخیص بیماری نقش مهمی ایفا کنند.

راجش سردار از مدیران این پروژه می‌گوید: ما از مفاهیم پایه فناوری نانو در طراحی این حسگر برای شناسایی و اندازه گیری زیست مولکول‌های بزرگ در غلظت های کم استفاده کردیم.

نتایج این پروژه دستاورد بزرگی در حوزه ی سرطان پانکراس است چراکه برخی بیماران سال‌ها مبتلا به این سرطان بوده در حالی که از وجود این بیماری بی‌خبر هستند.

تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس، می‌تواند در کنار جراحی شانس زنده ماندن پنج ساله‌ی بیمار را 40 درصد افزایش دهد. تشخیص سرطان پانکراس معمولا بسیار دیر شناسایی شده و معمولا در مدت زمان کمتر از یک سال بیمار را به کام مرگ می‌کشد.

مقالات مرتبط

شیمی درمانی

شیمی‌درمانی یکی از روش‌های درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن با استفاده از برخی داروهای خاص است که در اصطلاح پزشکی به آنها شیمی…

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

فروسیال Ferrofluid

فِروسیال یا فِروفلوئید (ترکیبی از دو واژهٔ فرومغناطیس و فِلوئید به معنای شاره یا سیال) یا محلول مغناطیسی شاره‌ای است که در حضور یک میدان…

دیدگاه

ut tristique odio ut ipsum venenatis Sed quis, mattis
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149