معرفی کتاب های شیمی معدنی


به‌روزرسانی: ۱۳۹۴/۱۰/۰۴
مطالعه: حدود ۴ دقیقه
معرفی کتاب های شیمی معدنی

شیمی معدنی عمومی برای دوره کارشناسی

در دوره کارشناسی کتاب های مختلفی از شیمی معدنی ، در دانشگاه ها معرفی و تدریس می گردند. از آن جایی که دروس پایه نقش مهمی در یادگیری اصولی مفاهیم دارند، لذا انتخاب کتاب خوب می تواند در این راستا به دانشجو کمک کند.

کتاب های شیمی معدنی شرایور و اتکینز، کتاب هیویی و کتاب شیمی معدنی میسلر،کتاب های مفیدی برای یادگیری شیمی معدنی می باشند. متن نسبتاَ روان و قابل فهم، اشاره به جزییات، غنای بالا،تصاویر واضح از ویژگی های این کتاب ها هستند.

البته در زمینه شیمی معدنی کتاب های زیادی ترجمه و تالیف شده است، برای کسانی که متون انگلیسی برایشان کمی دشوار است می توانند از ترجمه کتاب های بالا بهره مند شوند. از کتاب های تالیفی مرحوم دکتر آقابزرگ در زمینه شیمی معدنی هم به سادگی نمی توان گذشت. کتاب های تالیفی دکتر آقا بزرگ، دکتر ملاردی و دکتر یوسفی هم به دانشجویان عزیز توصیه می شود.

سنتیک :
سنتیک از دروس بسیار مهم در گرایش شیمی معدنی می باشد و جز سرفصل های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. کتاب های زیادی در مورد سنتیک معدنی وجود دارد ولی شاید بهترین آن ها کتاب معروف ویلکینز باشد که دارای متن بسیار ملموس و قابل فهم ، البته دارای جزییات کمتر می باشد که می تواند یک منبع خوبی برای این درس معرفی شود این کتاب یک منبع خوب برای طراحی سوالات دکتری هم می باشد.

طیف سنجی:
شاید بتوان گفت دروس طیف سنجی و سنتیک ترکیبات معدنی جز مهم ترین و اصلی ترین دروس مقطع کارشناسی ارشد هستند لذا مطالعه خوب و کامل این دروس توصیه می شود. یک شیمیست معدنی باید بتواند طیف های انواع اسپکتروسکوپی ها را تحلیل و تفسیر کند، لذا باید در ابتدا بر مطالب طیف سنجی تسلط داشته باشد. یک کتاب خوب و کامل در این مورد کتاب دراگو می باشد که دانشجویان عزیز می توانند از این کتاب استفاده کنند. کتاب ابسورث هم کتاب کاملی در مورد طیف سنجی می باشد.

آلی فلزی:
از بخش های جذاب شیمی معدنی، آلی فلزی است. البته اگر به واقعیت بنگریم این درس جز یکی از دروس سخت اما زیبای شیمی محسوب می شود. از آن جهت که این موضوع بسیار وسیع و متنوع می باشد کتاب های زیادی در این زمینه وجود دارد اما از مهم ترین آن ها می توان شیمی آلی فلزی کرب تری را نام برد.

تقارن و نظریه گروه:
بدون شک اگر کسی بخواهد شیمی معدنی را به صورت مفهومی متوجه شود و تسلط کافی به آن داشته باشد، به نظریه گروه نیاز مبرم پیدا می کند. به کمک این نظریه و تقارن در مولکول ها و کمپلکس ها دیگر خواص مهم آن ها نیز به سادگی به دست می آید. از کتاب های خوبی که در این زمینه است کتاب کاربرد نظریه گروه در شیمی نوشته کاتن است.


دانلود شیمی معدنی اتکینز و شرایور
Inorganic Chemistry – Shriver & Atkins – 5th Ed
حجم فایل: 31 مگابایت


دانلود شیمی معدنی هیویی
Inorganic Chemistry, Principles Of Structure And Reactivity – Huheey, Keiter, Keiter – 4th Ed
حجم فایل: 126 مگابایت


دانلود شیمی معدنی میسلر
Inorganic Chemistry – Miessler, Tarr – 3rd Ed
حجم فایل: 27.1 مگابایت


دانلود سنتیک ویلکینز
Kinetics and mechanism of reaction of transition metal complex. Wilkins
حجم فایل: 13.3 مگابایت


دانلود طیف سنجی دراگو
Physical Methods For Chemists – Drago – 2nd Ed
حجم فایل: 27.1 مگابایت


دانلود شیمی آلی فلزی عناصر واسطه کرب تیری
The Organometallic Chemistry Of The Transition Metals – Crabtree – 4th Ed
حجم فایل: 7.1 مگابایت


دانلود کاربرد نظریه گروه در شیمی کاتن
Chemical Applications Of Group Theory – Cotton – 3rd Ed
حجم فایل: 31.4 مگابایت


منبع: دپارتمان تخصصی شیمی

برای نوشتن دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

در حال بارگذاری دیدگاه‌ها ...
sem, luctus pulvinar in sit venenatis,