یادگیری و سنجش مفاهیم شیمی از طریق نقشه های مفهومی

نقشه های مفهومی ،یکی ازروشهای نوینی است که با نظریه ساختن گرایی ارتباطی نزدیک داشته و می توانند در مراحل مختلف آموزش از طراحی و تهیه محتوای برنامه درسی گرفته تا مرحله اجرا و ارزشیابی مورد استفاده قرار گیرند. آشنایی دانش آموزان و معلمان با نقشه های مفهومی و ترغیب آنان به رسم نقشه های مفهومی منجربه درگیرشدن ذهن آنها با مفاهیم و ارتباط منطقی موجود بین آنها می گردد.

دراین مقاله ضمن معرفی نقشه های مفهومی کاربرد آن را در فرایند آموزش، یادگیری شیمی وفوایدآموزش بانقشه های مفهومی (ذهنی) بیان خواهیم کرد. در چند سال اخیر، معلمان و پژوهشگران برای تسهیل، تسریع و عمق‌بخشی یادگیری علوم تجربی به ویژه شیمی استفاده وسیعی از نقشه‌های مفهومی به عمل آورده‌اند. به‌كارگیری نقشه‌های مفهومی این امكان را برای معلمان و دانش‌آموزان فراهم می‌سازد تا به عمیق‌تر كردن فرایند یاددهی و یادگیری همت گمارده و به سطوح بالاتر شناختی و انواع تفكرهای انتزاعی، خلاق و انتقادی دست یابند. این مقاله به معرفی نقشه های مفهومی و كاربردهای آنها پرداخته و انتظار می‌رود تا معلمان عزیر كشورمان با به كارگیری این ابزار قدرتمند، گامهای بلندی در فرایند یاددهی، یادگیری و ارزشیابی به ویژه مفاهیم شیمی بردارند. نظریه سازنده گرایی از چهارچوب های نظری مهمی است که درشکل گیری وهدایت بازنگریها و فعالیتهای جدید آموزشی نقش مهمی را ایفامی کند. ازاین رو در این دیدگاه دانش آموز تشویق می شود که دریادگیری مطالب به فعالیتهای شخصی خویش متکی باشد.دانش قبلی مورد توجه قرارمی گیرد و حتی گاه نقدمی شود و تعامل میان دانش آموزان ومعلم به آسانی صورت می گیرد.

برخورد دهنده هادرونی بزرگ

فهرست :

مقدمه

تعریف نقشه های مفهومی

انواع نقشه های مفهومی

نقشه های مفهومی عنكبوتی

نقشه های مفهومی شجره نامه ای

نقشه های مفهومی حلقوی

تهیه نقشه های مفهومی

اهداف ساخت نقشه های مفهومی

شیوه ساخت نقشه مفهومی

كاربرد نقشه های مفهومی

فواید آموزش با نقشه های مفهومی

چشم انداز نقشه های مفهومی رایانه ای در آینده

نتیجه گیری

 

 

منبع: پروژه دات کام

مقالات مرتبط

لیزر

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation می باشد و به معنای تقویت نور توسط تشعشع تحریک شده است.اولین لیزر جهان توسط…

4 دیدگاه

  1. سلام
   بله بسیار روش کاربردی و خوبیست.
   باعث افتخار ماست که ارسال های ما رو پیگیری می کنید.
   موفق باشید

ut at dapibus luctus Donec ultricies lectus commodo venenatis
×

Bitcoin: 12xqhSDEbwimy2yWKUo7MLVjAv1xwvcw4W

Tether: 0x144084aEe71F10C8d6fB5891BFD29c93570F4149